»  »  » FESTIVALUL „TRADIȚII ȘI LEGENDE BUCOVINENE”
 Bucovina  Horodnic de Sus 40054
Nu sunt păreri

FESTIVALUL „TRADIȚII ȘI LEGENDE BUCOVINENE”


Micşorează textul Măreşte textul Mărime text Tipăreşte pagina

 

În perioada 20-21 septembrie 2014, Consiliul Judeţean Suceava, alături de GAL Suceviţa-Putna şi GAL Ţinutul Bucovinei organizează  prima ediţie a Festivalul „Tradiţii şi legende bucovinene”.

Festivalul urmărește promovarea și valorificarea resurselor turistice naturale și antropice ale zonei Rădăuți, în cadrul cărora o importanță deosebită se acordă elementelor de cultură materială și spirituală, îndeosebi tradițiilor și obiceiurilor locuitorilor acestei zone, precum și legendelor bucovinene, care contribuie în mare măsură la creșterea atractivității destinației turistice Bucovina.

Evenimentul se desfășoară în aer liber, pe parcursul a două zile și include expoziții dedicate producătorilor agricoli din zona Rădăuți, expoziții ale meșterilor populari, expoziții cu degustare de produse gastronomice și preparate alimentare tradiționale din județ, scenetă ce evocă una din numeroasele legende istorice ale Bucovinei, spectacole de cântece și dansuri populare, concurs de secționare lemn la care vor participa așa-numiții ”țapinari”, denumire dată lucrătorilor la pădure care manevrează buștenii cu țapina, concurs de tracțiune cai, dedicat crescătorilor de cai de tracțiune din zona Rădăuți, un bal al gospodarilor – petrecere cu produse gastronomice locale și cu muzică și dansuri populare, dedicată participanților la eveniment.

FESTIVALUL
„TRADIȚII ȘI LEGENDE BUCOVINENE”

20 – 21 septembrie 2014,  Horodnic de Sus

 

                          Evenimentul are loc linga Pensiunea Hanul Voievozilor din Horodnicul de Sus

 

    P R O G R A M

SÂMBĂTĂ, 20 septembrie 2014

Orele 12,00 – 20,00 – Vizitarea standurilor expoziționale ale producătorilor agricoli,
meșterilor populari, producătorilor tradiționali de produse gastronomice și
preparate din lapte, carne, fructe, produse apicole
Orele 12,00 – 13,00 – Fanfara “TRANDAFIRUL” Calafindești
Orele 13,00 – 13,10 – Deschiderea oficială a evenimentului
Orele 13,10 – 13,30 – „Azi în sat îi șezătoare” – spectacol folcloric susținut de formațiile artistice:
– Grup vocal “BUCOVINA” Calafindești,
– Ansamblul folcloric “TRANDAFIRUL ” Calafindești
Orele 13,30 – 13,50 – Scenetă istorică „Ștefane, Măria Ta!”, Vicovu de Sus
Orele 13,50 – 15,00 – Spectacol folcloric susținut de formații artistice de amatori:
– Ansamblul folcloric „Pădurețul” Cacica
` – Ansamblul polonez „Solonceanca” Solonețul Nou, com.Cacica
– Grup vocal „Păstrătorii de tradiții” Marginea
– Grup folcloric „Arcanul bătrânesc” Frătăuții Noi
– Adriana Bucevschi,
Orele 14,00 – 15,00 – Concursul tăietorilor de lemne, la care vor participa tăietorii de lemn din zonă
Orele 15,00 – 15,15 – Recital ALEXANDRU ARȘINEL
Orele 15,15 – 15,25 – Florentina Moldovan Orele 15,25 – 17,00 – Spectacol extraordinar susținut de:
– Ansamblul Artistic „Ciprian Porumbescu” Suceava
– Margareta Clipa
Orele 17,00 – 20,00 – Spectacol folcloric susținut de formații artistice de amatori:
-Formația de dansuri ucrainene “CERVONA KALENA” Negostina
-Grup vocal “ALTIȚA” Bilca,
-Ansamblul folcloric „Bilcuța” Bilca
– Formația de jocuri populare Frătăuții Vechi
-Ansamblul folcloric „Vicoveanca” Vicovu de Sus
-Ansamblul folcloric „Florile vicovene” Vicovu de Sus
– Formația de jocuri populare Vicovu de Jos
– Ansamblul folcloric „Codrișor” Dornești
– Angelica Flutur
– Grup vocal Voitinel
– Ansamblul folcloric „Florile Bucovinei” Rădăuți
Ora 20,00 – Balul gospodarilor

DUMINICĂ, 21 septembrie 2014

Orele 10,00 – 20,00 – Vizitarea standurilor expoziționale ale producătorilor agricoli,
meșterilor populari, producătorilor tradiționali de produse gastronomice și
preparate din lapte, carne, fructe, produse apicole
Orele 12,30 – 13,00 – Fanfara „Crai bucovinean” Todirești
Orele 13,00 – 13,45 – Formații de jocuri populare din Mănăstirea Humorului
– Dănuț Onoiu
Orele 13,45 – 14,05 – Violoniștii Oleg și Lucia Sacaliuc
Orele 14,00 – 15,00 – Concurs de tracțiune cu cai
Orele14,05 – 14,15 – Formația de jocuri populare „Trilișești” Iaslovăț Ansamblul folcloric din Sucevița
Orele 14,50 – 14,30 – Ansamblul folcloric „Țănțăroiul” Iaslovăț
Orele 14,30 – 14,50 – Ansamblul folcloric „Străjăncuța” Straja
Orele 14,50 – 15,00 – Formația de dansuri ucrainene “Kozaciok” Bălcăuți
Orele 15,00 – 15,15 – Taraful fraților Onica, Horodnic de Sus
Orele 15,15 – 15,30 – Recital Emil IANOS
Orele 15,30 – 16,20 – Ansamblul folcloric Arcanul USV Suceava
– Călin Brăteanu
Orele 16,20 – 16,40 – Ansamblul folcloric „Brădetul” Horodnic de Jos
Orele 16,40 – 17,50 – Ansamblul „Ciobănașul” al Clubului Copiilor Rădăuți, Mihalescu Maria, Mihalescu
Trandafir, Grigorean Andreea – Marginea, Delia și Denisa Babalean, Hrițcan Magda,
Sânziana Mirăuță, Bianca Ciornobrevei, Valentina Cernovschi – Rădăuți
– Ansamblul folcloric „Flori de munte” din Sucevița, Flocea Denisa – Solca,
Balan Valentina – Marginea
Orele 17,50 – 18,10 – Ansamblul folcloric „Fii Putnei” Putna
-Alexandra Dan, Marinela Cotos
Orele 18,10 – 18,20 – Formația de jocuri populare „Luca Arbore” Arbore
Orele 18,20 – 18,40 – Recital Alexandru Brădățan
Orele 18,40 – 19,00 – Formația de jocuri populare „Obcina Poieniului” Poieni Solca
Orele 19,00 – 19,15 – Taraful „Huțulca” Ulma
Orele 19,15 – 20,00 – Hora de la Horodnic

Articole de interes


Cazare în Bucovina